Jak działa ramipril?
Ramipril jest lekiem z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jego właściwości polegają na ograniczeniu transformacji nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej postaci angiotensyny II – dzięki temu preparat wspomaga rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu powoduje zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego, co w konsekwencji przyczynia się do regulacji ciśnienia tętniczego krwi (właściwości hipotensyjne).
Czy można łączyć ramipril z alkoholem?
W charakterystyce produktu leczniczego (Ramipril Pfizer) widnieje informacja, że spożycie dużej ilości alkoholu w trakcie stosowania ramiprilu zwiększa ryzyko niedociśnienia tętniczego. Połączenie alkoholu z lekiem, który odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych, może poskutkować osłabieniem i omdleniami, co wynika z wcześniej wspomnianego spadku ciśnienia.
Warto jednak zaznaczyć, że leki mogą intensyfikować depresyjne działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Efektem tego jest występowanie takich objawów jak pogorszenie refleksu, wzrost senności, spowolnienie psychoruchowe, pogorszona sprawność psychomotoryczna, upośledzenie koordynacji ruchowej czy wzmożona senność.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę mechanizm działania ramiprilu oraz informacje zawarte w charakterystyce produktu leczniczego, w trakcie stosowania tej substancji czynnej nie należy spożywać alkoholu. Aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych i zapewnić skuteczność stosowanej terapii, należy unikać takiego połączenia.