Pytania i odpowiedzi


  • Jakie skutku uboczne może powodować ramipril?

    Ramipril może powodować różne skutki uboczne, w tym często występujące objawy, takie jak zawroty głowy, kaszel, nudności czy biegunka. Niektóre, mniej częste, ale poważne skutki uboczne to: ciężkie reakcje alergiczne, nagłe spadki ciśnienia krwi, niewydolność nerek, a nawet zawał serca. Zawsze skonsultuj się z lekarzem w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.


  • Z czym nie łączyć ramiprilu?

    Ramiprilu nie należy łączyć z racekadotrylem, syrolimusem, ewerolimusem, temsyrolimusem. Szczególną ostrożność należy zachować przyjmując tę substancję z heparyną, allopurinolem, lekami moczopędnymi, solami litu, NLPZ (ibuprofen, diklofenak).
    Pełna lista interakcji znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego zawierającego ramipril.


  • Czy ramipril to bezpieczny lek?

    Ramipril jest generalnie bezpiecznym lekiem, stosowanym w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i niewydolności serca. Jak każdy lek, może jednak wywołać skutki uboczne, takie jak zawroty głowy czy kaszel.


  • Na co działa ramipril?

    Ramipril to lek stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Jego działanie polega na hamowaniu enzymu konwertującego angiotensynę, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Ramipril może również zapobiegać pogorszeniu niewydolności serca i zawałom serca.


  • Czy można stosować ramipril u dzieci?

    Ramipril nie jest zalecany dla dzieci. Brak jest dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania ramiprilu w tej grupie pacjentów.


  • Czy można stosować ramipril u osób starszych?

    Tak, ramipril może być stosowany u osób starszych, choć z zachowaniem szczególnej ostrożności. Dawkowanie powinno być indywidualnie dostosowane; na początku należy zastosować niższą dawkę, a następnie stopniowo ją zwiększać.


  • Czy ramipril uzależnia?

    Ramipril nie powoduje uzależnienia. Jest to lek przeciwnadciśnieniowy z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Należy jednak pamiętać, aby nie przerywać przyjmowania tego preparatu nagle czy bez konsultacji z lekarzem.


Zobacz też:

losartan.pl

Najnowsze poradniki: