Ramipril to inhibitor konwertazy angiotensyny, stosowany w leczeniu chorób układu krążenia, głównie w terapii nadciśnienia tętniczego. Dostępny jest w formie tabletek doustnych. Zazwyczaj stosuje się go raz na dobę, o tej samej porze dnia. Można go stosować niezależnie od posiłku, pamiętając jedynie o popiciu go dużą ilością płynu. Tabletek z ramiprilem nie należy kruszyć, dzielić, ani żuć.
Jak dawkować ramipril?
Dawkowanie ramiprilu zależy od stanu pacjenta oraz od wskazania do stosowania. Dawkę należy zatem ustalić indywidualnie do potrzeb chorego.
Nadciśnienie tętnicze
Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg ramiprilu na dobę. Dawkę tę można podwajać w odstępie 2-4 tygodni, stopniowo dążąc do uzyskania docelowych wartości ciśnienia tętniczego. Maksymalna dopuszczalna dawka ramiprilu wynosi 10 mg na dobę i nie wolno jej przekraczać. Ramipril podaje się zazwyczaj raz na dobę.
Zapobieganie chorobom układu krążenia
Zalecana dawka początkowa ramiprilu wynosi 2,5 mg na dobę. W zależności od tolerancji ramiprilu przez pacjenta, dawkę tę należy stopniowo zwiększać. Zaleca się podwojenie dawki dobowej po 1-2 tygodniach leczenia, a po kolejnych dwóch lub trzech tygodniach zwiększenie jej do docelowej dawki podtrzymującej, która wynosi 10 mg na dobę.
Leczenie chorób nerek
- Pacjenci z cukrzycą lub mikroalbuminurią: zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg ramiprilu raz na dobę. W zależności od tolerancji ramiprilu przez pacjenta, dawkę tę należy stopniowo zwiększać. Po 2 tygodniach należy zwiększyć dawkę do 2,5 mg, a po kolejnych 2 tygodniach – do 5 mg.
- Pacjenci z cukrzycą i co najmniej 1 sercowo-naczyniowym czynnikiem ryzyka: zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg ramiprilu raz na dobę. W zależności od tolerancji ramiprilu przez pacjenta, dawkę tę należy stopniowo zwiększać. Po 1-2 tygodniach należy zwiększyć dawkę do 5 mg, a po kolejnych dwóch lub trzech tygodniach należy ją zwiększyć do 10 mg. Dawka docelowa wynosi 10 mg.
- Pacjenci z nefropatią niecukrzycową: zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg ramiprilu raz na dobę. W zależności od tolerancji ramiprilu przez pacjenta, dawkę tę należy stopniowo zwiększać. Po 2 tygodniach należy zwiększyć dawkę do 2,5 mg, a po kolejnych 2 tygodniach należy ją zwiększyć do 5 mg ramiprilu.
Objawowa niewydolność serca
U pacjentów w stabilnym stanie i leczonych diuretykami, zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg ramiprilu na dobę. Dawkę ramiprilu należy zwiększać, podwajając ją, co jeden do dwóch tygodni, aż do uzyskania dawki maksymalnej wynoszącej 10 mg na dobę. Zaleca się podawanie produktu dwa razy na dobę.
Wtórna prewencja po ostrym zawale mięśnia sercowego i niewydolności serca
Należy podawać 2,5 mg ramiprilu dwa razy dziennie przez 3 dni, po upływie 48 godzin po ostrym zawale mięśnia sercowego u pacjenta stabilnego klinicznie.
Jeśli początkowa dawka 2,5 mg nie jest dobrze tolerowana, należy podać 1,25 mg dwa razy na dobę przez 2 dni, a następnie zwiększyć ją do dawki 2,5 mg i 5,0 mg dwa razy na dobę. Jeśli nie można zwiększyć dawki do 2,5 mg dwa razy na dobę, leczenie powinno zostać przerwane.