Jakie są wskazania do stosowania ramiprilu?
Ramipril, należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny, jest stosowany w terapii chorób układu krążenia. Jego wskazaniami do stosowania są między innymi:
- Nadciśnienie tętnicze.
- Choroby układu krążenia (profilaktyka).
- Niewydolność serca (leczenie objawowe).
- Stan po ostrym zawale mięśnia sercowego (prewencja wtórna).
- Niektóre choroby nerek (np. początkowe stadium nefropatii cukrzycowej).
Ramipril – jak długo działa?
Farmakodynamika ramiprilu udowadnia dużą skuteczność tego leku w kontekście przeciwdziałania nadciśnieniu tętniczemu. Jednorazowa dawka preparatu wyzwala odczuwalny przez pacjenta efekt hipotensyjny mniej więcej po 1-2 godzinach od momentu podania. Natomiast maksymalne działanie lecznicze następuje między 3. a 6. godziną od spożycia pojedynczej porcji.
Efekt terapeutyczny po jednorazowym zastosowaniu ramiprilu utrzymuje się przez całą dobę. Zauważalny spadek ciśnienia tętniczego następuje mniej więcej po 3-4 tygodniach farmakoterapii tym lekiem. Warto też dodać, że długoterminowe leczenie ramiprilem (tj. trwające około 2 lat) gwarantuje stałość działania hipotensyjnego. Aby osiągnąć zamierzone cele terapeutyczne i skuteczne obniżenie wartości ciśnienia, ramipril powinien być stosowany regularnie według zaleceń lekarskich.
Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu ramiprilu?
Co warte podkreślenia, ramipril to lek niewyzwalający efektów odbicia. Oznacza to, że konieczność nagłego odstawienia preparatu nie powoduje szybkiego i intensywnego wzrostu ciśnienia tętniczego. Jest to cecha charakterystyczna, gdyż wiele innych związków hipotensyjnych posiada efekt z odbicia i nie można ich nagle odstawiać.