Ramipryl to popularny lek stosowany m.in. w nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu sercowo-naczyniowego, a także w przypadku niektórych schorzeń obejmujących nerki. Zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej, jest skuteczny zarówno w monoterapii, jak i leczeniu skojarzonym z innymi lekami [1].
Ramipril – mechanizm działania
Ramipril (Ampril, Axtil, Piramil, Polpril, Ramicor, Ramistad, Tritace, Vivace) jest w rzeczywistości prolekiem — oznacza to, że sam w sobie ma słabe działanie biologiczne, jednak w organizmie ulega przekształceniu do formy aktywnej. Ramiprylat, bo tak nazywa się czynna forma ramiprilu, oddziałuje na enzym określany mianem konwertazy angiotensyny (inne nazwy: dipeptydylokarboksypeptydaza I, kininaza II).
Konwertaza angiotensyny bierze udział m.in. w procesie przekształcania angiotensyny I w jej aktywną postać, a mianowicie angiotensynę II. Ta ostatnia odpowiada m.in. za podwyższenie ciśnienia tętniczego. Ramiprylat blokując ten enzym (konwertazę angiotensyny), powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia tętniczego krwi [2].
W jakim celu stosuje się ramipril?
Wskazaniem do stosowania ramiprilu jest nadciśnienie tętnicze, objawowa niewydolność serca, a także zapobieganie schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.
Lek ma również zmniejszać zachorowalność i umieralność z powodu powikłań sercowo-naczyniowych u osób po przebytym udarze mózgu oraz zmagających się z chorobą wieńcową, chorobą naczyń obwodowych czy cukrzycą.
Jednak to nie wszystko, ramipril bowiem może być zażywany również w przypadku niektórych chorób nerek, np. cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej [1,2].
Warto zaznaczyć, że ramipril występuje również w połączeniu z innymi substancjami leczniczymi, np.:
- amlodypiną (Egiramlon, Ramizek Combi, Rimal, Sumilar),
- felodypiną (Delmuno),
- hydrochlorotiazydem (Ampril HD, Ampril HL, Tritace Comb),
- hydrochlorotiazydem i amlodypiną (Sumilar HCT),
- bisoprololem (Ramizek Plus) [3].
Jak stosować leki z ramiprilem?
Ramipril należy stosować regularnie o tej samie porze dnia. Lek można zażywać niezależnie od posiłku, ponieważ pokarm nie wpływa na jego wchłanianie.
Niektóre tabletki zawierające ramipril można podzielić na równe dawki (tak jest w przypadku tabletek m.in. Piramil, Polpril, Tritace, Vivace w dawkach 2,5 mg, 5 mg, 10 mg) [1, 4, 5, 6].
Wyjątkiem są preparaty występujące w dawce 1,25 mg (Piramil 1,25 mg) – mimo że na tabletkach zaznaczona jest linia podziału, nie służy ona do dzielenia leku [1].
Po jakim czasie działa ramipril?
U większości osób obniżenie ciśnienia tętniczego następuje po około 1-2 godzinach od przyjęcia dawki leku. Ze względu na to, że efekt hipotensyjny utrzymuje się nawet 24 godziny, preparaty z ramiprilem można stosować raz na dobę. Ostateczna decyzja co do dawkowania leku należy jednak do lekarza.
Pełny efekt terapeutyczny obserwuje się natomiast w ciągu 3-4 tygodni od rozpoczęcia kuracji [1, 2].
Bibliografia
[1]
[2] Warner, G.T., Perry, C.M. Ramipril. Drugs 62, 1381–1405 (2002).
[3] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public (dostęp 19.01.2023)
[4] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17490/leaflet
[5] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9326/characteristic
[6] https://leki.urpl.gov.pl/files/55_Vivace_5mg_IR_102_20.pdf