Ramipril a działania niepożądane
Ramipril podobnie, jak i inne produkty lecznicze, może powodować skutki uboczne, które należy podzielić na cztery grupy:
- Częste (≥ 1/100 do < 1/10): wzrost poziomu potasu we krwi, bóle i zawroty głowy, niedociśnienie, omdlenia i hipotonia ortostatyczna, suchy i uciążliwy kaszel, łaskotane w gardle, zmiany zapalne zatok przynosowych i oskrzeli, duszności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe o charakterze poczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, upośledzenia trawienia i niestrawności (dyspepsja), nudności i wymiotów, zmian zapalnych żołądka i jelit oraz biegunki.
- Niezbyt częste (≥ 1/1000 do < 1/100): eozynofilia, zmniejszenie łaknienia i jadłowstręt, nieprawidłowości ze snem (m.in. wzmożona senność), rozdrażnienie, nerwowość i nadpobudliwość nerwowa, niepokój i obniżenie nastroju, zawroty głowy, zaburzenie smaku lub jego całkowy brak, parestezje, nieprawidłowe widzenie, uderzenia gorąca, bóle stawów, wzrost aktywności enzymów wątrobowych lub wzrost poziomu bilirubiny sprzężonej, gorączka, przemijające problemy ze wzwodem i osłabienie libido, uderzenia gorąca, wzrost aktywności enzymów trzustkowych i zmiany zapalne tego narządu, obrzęk naczynioruchowy jelita cienkiego, ból nadbrzusza i nieżyt żołądka, zaparcia, suchość jamy ustnej, nasilenie diurezy, wzrost poziomu kreatyniny i azotu mocznikowego we krwi, intensyfikacja białkomoczu, zaburzenia czynności nerek, skurcz oskrzeli oraz zaostrzenie choroby astmatycznej, wzrost przekrwienia błony śluzowej nosa, tachykardia, obrzęki obwodowe, świąd, nadmierna potliwość, obrzęk naczynioruchowy, niedokrwienie mięśnia sercowego.
- Rzadkie (≥ 1/10000 do < 1/1000): zmiany w morfologii krwi (spadek liczby leukocytów, erytrocytów i płytek krwi oraz obniżenie poziomu hemoglobiny), poczucie splątania, problemy z równowagą i drżenie, zmiany zapalne spojówek i języka, hipoperfuzja tkanek, stan zapalny naczyń i zmniejszenie ich drożności, szumy uszne i problemy ze słuchem, astenia, zmiany skórne i tkanki podskórnej w postaci pokrzywki, złuszczającego zapalenia skóry i oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska, uszkodzenie hepatocytów i cholestatyczna żółtaczka.
- Bardzo rzadkie (< 1/10000): przesadna wrażliwość na światło.
Ponadto ramiprilowi przypisuje się inne działania niepożądane, których częstość jest nieznana i wynika to z ograniczenia dostępnych danych. Do tej grupy zalicza się m.in. reakcje anafilaktyczne, zaburzenia uwagi, spadek poziomu sodu we krwi czy aftowe zapalenie jamy ustnej.