Sztandarowym przeciwwskazaniem do stosowania ramiprilu jest uczulenie na substancję czynną lub składnik pomocniczy zawarty w tabletce, lub kapsułce.
Ponadto leku nie powinno się stosować m.in. u pacjentów z obrzękiem naczynioruchowym, zwężeniem tętnic nerkowych (jedno- lub obustronnym) oraz niedociśnieniem.
Ramipril należy stosować ostrożnie m.in. z aliskirenem (Rasilez), allopurynolem (Milurit, Allupol), sartanami (np. irbesartanem: Irprestan, kandesartanem: Atacand, Candepres, Karbis, telmisartanem: Actelsar, Polsart), tyzanidyną: Sirdalud, Tizanor) oraz niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi (np. ibuprofen — Ibuprom, Ibum, Nurofen) [1].
Ramipril w czasie ciąży i karmienia piersią
Stosowanie ramiprilu jest niewskazane w przypadku ciąży — w takiej sytuacji powinien być zastąpiony innym lekiem, bezpiecznym zarówno dla płodu, jak i przyszłej mamy [1].
Jeśli natomiast chodzi o laktację, lek przenika do mleka matki w niewielkim stopniu, jednak brak jest wystarczających informacji na temat jego bezpieczeństwa w czasie karmienia piersią (wykazano możliwe toksyczne działanie na nerki u wcześniaków). Z tego powodu w okresie laktacji preferowane jest ustalenie terapii alternatywnej.
Bibliografia:
http://chpl.com.pl/data_files/2012-09-19_2012.09.10_Ramipril_Pfizer_10_mg_SPC.pdf