Kiedy stosuje się ramipril?

Ramipril – kiedy należy go stosować?

Głównym wskazaniem do użycia ramiprilu jest nadciśnienie tętnicze. Lek ten wykazuje wyjątkowo skuteczne właściwości hipotensyjne, co pozwala wyregulować ciśnienie i przeciwdziałać niedogodnościom związanym z jego zbyt wysoką wartością. Niemniej jednak ramipril znajduje zastosowanie w zwalczaniu szeregu innych dolegliwości dotyczących układu krążenia. Mowa tu o:

  • objawowej farmakoterapii problemu niewydolności mięśnia sercowego,
  • wtórnej prewencji i ograniczeniu śmiertelności u pacjentów po przebyciu ostrego zawału mięśnia sercowego,
  • zapobieganiu chorobowości i śmiertelności związanej z chorobami sercowo-naczyniowymi tj. cukrzycą z sercowo-naczyniowym czynnikiem ryzyka lub jawnym schorzeniem układu sercowo-naczyniowego o charakterze miażdżycowym (np. udar mózgu albo choroba niedokrwienna mięśnia sercowego).

Kto nie powinien stosować ramiprilu?

Warto jednak pamiętać, że ramipril jest lekiem, który nie może być stosowany u wielu pacjentów z problemami krążeniowymi. Przykładowe przeciwwskazania to niedociśnienie, niestabilność hemodynamiczna, obecność obrzęku naczynioruchowego czy zwężenie tętnicy nerkowej. Ponadto nie można zapominać, że ramipril jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży (zwłaszcza w II i III trymestrze) oraz matek w czasie karmienia piersią.

 

Podsumowanie

Ramipril, jako inhibitor konwertazy angiotensyny, jest stosowany przede wszystkim z terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest na ogół dobrze tolerowany, a jego stosowanie zazwyczaj wywołuje pożądane efekty terapeutyczne.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

losartan.pl

Najnowsze poradniki: