Polipigułka CNIC jako skuteczna i oszczędna strategia wtórnej prewencji choroby niedokrwiennej serca

Nowe badania naukowe dostarczają istotnych informacji na temat zastosowania polipigułki CNIC, zawierającej ramipril, w kontekście wtórnej prewencji choroby niedokrwiennej serca (IHD). Badanie NEPTUNO, retrospektywne i wieloośrodkowe, porównało skuteczność polipigułki CNIC z innymi strategiami terapeutycznymi u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi (CVD). Wyniki wskazują, że polipigułka CNIC jest bardziej skuteczna i oszczędna w porównaniu do innych opcji terapeutycznych.

Metodyka badania NEPTUNO

Projekt badania i uczestnicy

Subanaliza badania NEPTUNO skupiła się na pacjentach z wcześniejszymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, w tym z IHD. Badanie obejmowało dane z lat 2015-2018, zebrane z bazy BIG-PAC®. Pacjenci zostali podzieleni na cztery kohorty w zależności od otrzymywanego leczenia: polipigułka CNIC, pojedyncze składniki jako leki luzem, leki o równoważnej mocy oraz inne terapie.

Zmienne i wyniki badania

Głównym celem badania była ocena skumulowanej częstości występowania powtarzających się zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE) w ciągu 2-letniego okresu obserwacji. Dodatkowe cele obejmowały czas do wystąpienia pierwszego powtarzającego się zdarzenia sercowo-naczyniowego, kontrolę ciśnienia krwi i poziomu LDL-c oraz trwałość terapeutyczną.

Wyniki badania

Skumulowana częstość występowania i ryzyko powtarzających się zdarzeń sercowo-naczyniowych

W ciągu 2-letniego okresu obserwacji, u pacjentów leczonych polipigułką CNIC odnotowano istotnie niższą częstość występowania powtarzających się MACE (16,1%) w porównaniu do innych grup terapeutycznych (około 24%). Wskaźnik liczby pacjentów potrzebnych do leczenia (NNT) wyniósł 12, co oznacza, że leczenie 12 pacjentów polipigułką CNIC zapobiega jednemu powtarzającemu się zdarzeniu sercowo-naczyniowemu.

Ewolucja i kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego

Po 2 latach leczenia, pacjenci z grupy polipigułki CNIC wykazywali większą poprawę profilu lipidowego i ciśnienia krwi w porównaniu do innych grup. Znacznie większy odsetek pacjentów osiągnął cele dotyczące poziomu LDL-c i ciśnienia krwi w grupie polipigułki CNIC.

Trwałość leczenia i leczenia towarzyszące

Trwałość terapeutyczna była wyższa w grupie polipigułki CNIC w porównaniu do innych kohort. Mniejszy odsetek pacjentów przerwał leczenie polipigułką CNIC w ciągu 2 lat obserwacji.

Wykorzystanie zasobów opieki zdrowotnej i koszty

Pacjenci leczeni polipigułką CNIC generowali niższe koszty opieki zdrowotnej i mniejsze wykorzystanie zasobów opieki zdrowotnej w porównaniu do innych grup terapeutycznych. Średni koszt na pacjenta był istotnie niższy w grupie polipigułki CNIC.

Dyskusja nad wynikami badania

Wyniki badania NEPTUNO wskazują, że polipigułka CNIC jest skuteczną i oszczędną strategią w wtórnej prewencji IHD. Polipigułka CNIC zapewnia lepszą kontrolę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, większą trwałość leczenia i jest bardziej ekonomiczna w porównaniu do innych strategii terapeutycznych.

Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że polipigułka CNIC, poprzez poprawę adherencji do leczenia, może znacząco zmniejszyć ryzyko powtarzających się zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Wnioski

Polipigułka CNIC, zawierająca ASA, atorwastatynę i ramipril, jest skuteczną i oszczędną opcją terapeutyczną w wtórnej prewencji IHD. Badanie NEPTUNO dostarcza solidnych dowodów na korzyści płynące z zastosowania tej strategii w praktyce klinicznej.

Bibliografia

Dalmau Regina, Cordero Alberto, Masana Luís, Ruiz Emilio, Sicras-Mainar Antoni and González-Juanatey José R. The CNIC-polypill (acetylsalicylic acid, atorvastatin, and ramipril), an effective and cost-saving secondary prevention strategy compared with other therapeutic options in patients with ischaemic heart disease. European Heart Journal Open , 4(2), 1350-1357. DOI: https://doi.org/10.1093/ehjopen/oeae027.

Zobacz też:

losartan.pl

Najnowsze poradniki: